Prowadzimy zapisy na nowy rok szkolny 2024-2025

Historia

Niezwykli ludzie, niezwykła szkoła…

Dawnych wspomnień czar, czyli historia Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej im. Jana III Sobieskiego

„Trojaki jest krok czasu, przyjaciele moi,
Z wolna nadciąga przyszłość opieszała,
Czas zaś obecny ucieka jak strzała
I przeszłość wiecznie nieruchoma stoi…”

Tworząc ten krótki rys historyczny, na chwilę zatrzymujemy czas, mimo, iż „ucieka jak strzała” – cofamy się w przeszłość, bo przecież to ona tworzy naszą teraźniejszość i przyszłość.

Szkoła podstawowa jest początkiem naszego dorastania. To tutaj nawiązujemy pierwsze przyjaźnie, odkrywamy swoje talenty i pasje, wkraczamy w świat wiedzy. Wszystko „dzieje się” pod czujnym okiem nauczycieli. Ich doświadczenie, talent pedagogiczny i świadomość misji, jaką jest nauczanie i wychowanie daje nam poczucie własnej wartości, uczy nas odwagi i wytrwałości, Dzięki nim łatwiej wspinać się na kolejne szczeble edukacji.
 
Warto pamiętać, że szkoła nie powstaje z dnia na dzień – tak jak rodzina przez lata tworzy swoją tożsamość, charakter, historię, a historia to też ludzie… pasjonaci, entuzjaści, którzy dali początek historii – historii naszej polskiej szkoły.

I choć tak naprawdę zatrzymanie upływającego czasu, dni, lat nie jest możliwe – my spróbujemy ocalić i na nowo odkryć drzemiące w nas wspomnienia. Udajmy się zatem w tę niezwykłą podróż wspomnień…

A wszystko zaczęło się w 1995 roku!

Było to w sobotę ,16 września 1995 roku, kiedy próg naszej szkoły przekroczyli pierwsi uczniowie wypełniając gwarem budynek Centrum Edukacyjnego INTERCLUB przy 4200 N. Central Ave. W 1996 szkoła nie była już tylko Polską Szkołą przy INTERCLUB, ale Szkołą Języka Polskiego i Kultury Polskiej im. Jana III Sobieskiego. Była zarazem pierwszą, prywatną, sobotnią szkołą polską na terenie Stanów Zjednoczonych.

Szkoła postawiła sobie za cel zmotywowanie uczniów do nauki w szerokim tego słowa znaczeniu i przekazanie wartości, które pomogą naszym dzieciom rozwijać się lepiej w otaczającej ich rzeczywistości. Nie wiedza o Polsce, a wiedza w ogóle, nie polskość dla samej polskości, lecz polskość, która w sposób praktyczny pomoże dzieciom w kształtowaniu ich przyszłości – oto główne zadanie szkoły.

Na początku istnienia szkoła liczyła 37 uczniów i 4 nauczycieli. W ciągu pierwszego roku szkolnego przybyło ponad 60 nowych uczniów, a w 2000 roku szkoła liczyła już 504 uczniów i ponad 50 zatrudnionych nauczycieli.

Zajęcia odbywały się przy 4200 N. Central w Chicago, gdzie lekcje miały klasy starsze oraz w budynku szkolnym, przy 4636 W. Montrose Ave. gdzie prowadzone były klasy nauczania początkowego. Oddział szkoły w Chicago zmieniał kilkakrotnie swoją siedzibę, ze względu na powiększającą się liczbę uczniów.  Nowy oddział szkoły, wraz z zapotrzebowaniem na edukację po polsku został otwarty na przedmieściach Chicago, w Arlington Heights (przeniesiony do Prospect Heights i w chwili obecnej jest jedynym oddziałem szkoły).

Nauka w naszej szkole odbywa się w soboty rano, ale przez kilka lat zajęcia prowadzone były na dwie zmiany (rano i po południu) oraz w piątki wieczorem.

W 2002 roku szkoła zmieniła swoją nazwę ze: Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej im. Jana III Sobieskiego przy Centrum Edukacyjnym INTERCLUB w Chicago, na: Szkoła Języka Polskiego i Kultury Polskiej im. Jana III Sobieskiego przy Academy of Business & Career Development i rozszerzyła swoje zajęcia o zajęcia z języka angielskiego dla dorosłych. W 2012 roku nazwa szkoły zmieniła się na Szkoła Języka Polskiego i Kultury Polskiej im. Jana III Sobieskiego i nawiązaliśmy ścisłą współpracę z Wyspą Dzieci.

Przy wyborze pedagogów zawsze kierowano się dobrem naszych uczniów, z których większość urodziła się w USA i dla których język polski z czasem stawał się językiem obcym, tym „drugim”. Dlatego też do pracy z dziećmi i młodzieżą zatrudniano starannie wyselekcjonowanych specjalistów, nauczycieli z doświadczeniem nabytym zarówno w Polsce jak i USA; są wśród nich filolodzy języka polskiego, angielskiego, specjaliści w zakresie nauczania początkowego, historii, a także geografowie i matematycy. Naszą szkołę tworzyli również filolodzy niemieckiego, francuskiego a nawet japońskiego, psycholodzy, logopedzi, specjaliści w zakresie pedagogiki specjalnej, pedagogiki kulturalno-oświatowej. Szkoła zatrudniała specjalistów komputerowych – dysponowaliśmy pięcioma pracowniami komputerowymi.

Bardzo silną stroną grona pedagogicznego był i jest umiejętny kontakt z uczniem, wpływający zasadniczo na motywację dziecka do nauki w polskiej szkole. Nauczyciele wiedzą dokładnie jak motywować uczniów do nauki poprzez ciekawy i przede wszystkim przydatny dla nich program naucznia, który uwzględnia ich potrzeby i możliwości. Program nauczania obejmuje język polski, historię i geografię Polski, umuzykalnienie, kulturoznawstwo i matematykę. Jeśli chodzi o ostatnią dziedzinę, tzw. „królową nauk” to właśnie nasza szkoła była zaczątkiem konkursu matematycznego KANGUR. W 1998 roku nauczyciele naszej szkoły po raz pierwszy zorganizowali ten konkurs na terenie Stanów Zjednoczonych. Co roku konkurs ten odbywa się w tym samym dniu na całym świecie, zawsze w marcu. Wszędzie uczniowie rozwiązują te same zadania przetłumaczone na ich ojczyste języki. Z roku na rok Kangur zdobywał coraz więcej zwolenników nie tylko wśród Polonii. Do dziś na terenie USA i Kanady odbywają się konkursy matematyczne KANGUR przeprowadzane przez nauczycieli, którzy pracowali w naszej szkole.

Szkoła powinna być miejscem radosnym i przyjaznym, miejscem tętniącym życiem. Tak właśnie było i jest niezmiennie w Polskiej Szkole im. Jana III Sobieskiego. Oprócz bogatego wyboru zajęć dodatkowych: religii, tańca, języka hiszpańskiego a kiedyś plastyki, japońskiego, niemieckiego czy zajęć komputerowych, w szkole zawsze „coś się dzieje” – konkursy plastyczne, lekcje otwarte dla rodziców, spotkania wigilijne, Mikołajki, studniówka, pikniki – to tylko wybrane przykłady pozalekcyjnej pracy szkoły. Poza szkołą staramy się aktywnie uczestniczyć w polonijnych uroczystościach, konkursach międzyszkolnych. Wszystkie te zajęcia, choć nie objęte programem podstawowym są niezwykle pomocne w poszerzaniu horyzontów młodego ucznia, rozwijają jego zainteresowania i pasje.

Nasze pasje rozwijaliśmy i cały czas rozwijamy w różnych dziedzinach i tak na przykład nie obce nam jest dziennikarstwo – tutaj należy wspomnieć o wydawaniu własnej gazety pt. “Interuśmiech”, gdzie znajdowały się aktualności szkolne, wiersze oraz opowiadania napisane przez samych uczniów.

 Natomiast nasze talenty aktorskie kształciliśmy tworząc zespół teatralny, który wystawił znaną sztukę Stanisława Mrożka pt. “Na pełnym morzu”. W szkole podstawowej prężnie działał teatrzyk szkolny, który przygotował m.in. piękne przedstawienie pt. „Legenda o Smoku Wawelskim”.

Organizowane przez naszą szkołę spotkania, wizyty wybitnych specjalistów pokazują, jak wrażliwi jesteśmy na piękno języka ojczystego i że z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na edukację dzieci w dwóch językach. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom staramy się pielęgnować i krzewić język, kulturę i polską tradycję, ponieważ wiadomo, że język, podobnie jak roślinę należy pielęgnować. 

Nie sposób nie wspomnieć tutaj o szczególnej wizycie jednego z najwybitniejszych polskich językoznawców – profesora Jana Miodka. Spotkanie to miało miejsce w 2003 roku i zgromadziło tłumy młodzieży, nauczycieli i rodziców. Warsztaty metodyczne dla naszych nauczycieli prowadzili specjaliści z Uniwersytetu Jagiellońskiego na czele z profesorem Władysławem Miodunką.  

Nasi młodsi uczniowie, ale nie tylko, mieli okazję spotkać się z jedną z najbardziej popularnych autorek książek i wierszy dla dzieci – panią Wandą Chotomską. Pisarka śpiewała, recytowała, opowiadała wciągając w zabawę całą publiczność – warto czasem wrócić do czasu, gdy było się dzieckiem i jeszcze raz przeżyć te fascynujące przygody. 

Częstymi gośćmi w naszej szkole byli i są ludzie kultury, m.in. Seminarium Historyczne poprowadzili Wiesław Adamczyk i Bogdan Horoszkowski, którzy opowiedzieli naszym uczniom prawdziwą historię przybliżając nam niezwykłe koleje swojego życia na tle okupacji niemieckiej. Jako świadkowie minionych lat, czasu Polski przedwojennej i powojennnej stali się oni bardziej wiarygodni i bliscy młodym słuchaczom. Wzruszenie i uśmiech uczniów udowodniły nam cel naszych sobotnich spotkań, jesteśmy po to, żeby wzruszać i zaspokajać ciekawość młodych ludzi, ciekawość teraźniejszą jak i przeszłą –  historia? Owszem…ale trochę inaczej… 

Kino, teatr stają się nam bliższe poprzez spotkania z gwiazdami tych dziedzin. Gościliśmy w murach naszej szkoły słynnego Hansa Klossa, czyli Stanisława Mikulskiego – głównego bohatera filmu „Stawka większa niż życie”oraz Emila Karewicza odtwórcy roli Brunnera w wyżej wymienionym filmie.   

W świat sportu, a dokładniej boksu wprowadził nas, nie tak dawno, polski bokser, były mistrz świata w IBO w wadze półciężkiej – Andrzej Fonfara. Ufff – lekko nie było… ale za to bardzo sympatycznie. 

23 kwietnia 2016 roku odbyły się uroczyste obchody 20-lecia istnienia szkoły, połączone z poświeceniem sztandaru. Uczestniczyli w niej znakomici goście (Wicekonsul Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago – Pan Konrad Zieliński, Skarbnik Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce – Pani Renata Rudnicki, Prezes Polsko – Amerykańskiej Izby Handlowej w Chicago – Pani Anna Morzy) absolwenci, byli i obecni nauczyciele, uczniowie, ich rodzice oraz sympatycy szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru. Poczet sztandarowy stanowili: Pan Arkadiusz Mazur jako Król Jan III Sobieski oraz Prezydenci Szkoły Pani Monika Nawrot i Pan Krzysztof Szczepaniec – sponsorzy sztandaru. Przekazali sztandar Pani Dyrektor Beacie Pawlowski oraz młodzieży szkolnej. Obrządku poświęcenia sztandaru dokonał Ksiądz Stanisław Jankowski – Proboszcz Bazyliki Świetego Jacka w Chicago. Po części oficjalnej uczniowie naszej szkoły przedstawili krótką historię życia naszego patrona. Niewątpliwie największą atrakcją części artystycznej byli nauczyciele szkoły, którzy wystąpili z krótkim programem, na który składały się przerobione fragmenty trzech bardzo znanych piosenek. Z okazji podwójnego święta przygotowano również wystawę okolicznościową prac uczniowskich na temat postaci patrona szkoły.

W 2018 przypadł jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to wyjątkowy rok dla wszystkich Polaków zarówno w kraju jak i zagranicą, wyjątkowy rok pełen wydarzeń kulturalnych upamiętniających tą hitoryczną datę. Przedstawiciele naszej szkoły mieli zaszczyt brać udział w dwóch ważnych wydarzeniach: w spotkaniu z Parą Prezydencką w Chicago oraz w zasadzeniu symbolicznego jednego ze stu drzewek w Dębowej Alei Niepodległości. 

Spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą oraz Panią Prezydentową odbyło się w Grant Park w Chicago 18 maja. Reprezentacja naszej szkoły otrzymała dyplom z rąk samego Prezydenta jako wyraz uznania za pielęgnowanie języka i kultury polskiej oraz narodowej tradycji i dziedzictwa. Pani Dyrektor, poczet sztandarowy, reprezentacja szkoly oraz chętni rodzice i uczniowie brali udział w tym wyjątkowym spotkaniu. Wszystkim utkwił w pamięci fragment przemówienia Prezydenta do Polonii w USA: „Proszę abyście zawsze byli razem i wspierali Polskę”.

29 września 2018 o godz. 11:11 rano w Yorkville/Plano zostało upamiętnione wspólnie wydarzenia sprzed 100 lat, manifestując łączność Polonii z Ojczyzną. Przedstawiciele naszej szkoły: Pani Dyrektor, nauczyciele, uczniowie i rodzice zasadzili jedno ze stu symbolicznych drzewek i zjednoczyli się ze społecznością polonijną aglomeracji chicagowskiej. Nasza szkoła otrzymała sadzonkę dębu, biało-czerwoną wstęgę, deklarację Dębowej Alei Niepodległości, certyfikat. Dąb to symbol siły i przetrwania, żywy pomnik pamięci o tych, którzy za wolną Ojczyznę oddali życie i tych, którzy teraz z wdzięcznością hołd im oddają. Biały dąb to również jeden z symboli stanu Illinois, który w 2018 obchodził 200. rocznicę przyłączenia do Unii Stanów Zjednoczonych i jest licznie zamieszkały przez osoby polskiego pochodzenia.  

„My decydujemy tylko o tym, jak wykorzystać czas, który nam dano.” J.R.R. Tolkien

Wszyscy dobrze pamiętamy jak w pewien marcowy dzień 2020 roku, nagle świat się zatrzymał. Pandemia zmieniła realia szkoły. Nie mogliśmy przyjść do szkoły, zobaczyć naszych kolegów, koleżanek, naszych nauczycieli. Nagle trzeba było nauczyć się nowej rzeczywistości, która przeniosła się w wirtualny świat. Szkoła stała sie nową rzeczywistością. My jako szkoła, Jana III Sobieskiego, możemy być dumni, że podołaliśmy wyzwaniu pandemii. Każdy nauczyciel próbował w jak najlepszy sposób dotrzeć do uczniów przed swoimi monitorami w domu. Wymagało to oczywiście chęci ze strony naszych uczniów oraz niezastąpionej pomocy rodziców. Zakończyliśmy rok szkolny 2019-2020 zdalnie najlepiej jak było to możliwe. 

Pandemia pokrzyżowała plany obchodów 25 lecia istnienia naszej szkoły. Dokładnie w kwietniu 2020 minął nasz okrągły jubileusz 25 lecia. Zaplanowane świętowanie, które chcieliśmy uwiecznić konkursem na pamiątkową plakietkę oraz hymn szkolny został zawieszony w czasie i roztrzygnięty w nowym roku szkolnym.

Graduacja klas 8 i 11 została przesunięta na początek nowego roku szkolnego 2020/2021. Nowym wyzwaniem stał się fakt, ze szkoły amerykańskie działały wirtualnie, ale nasza szkoła podjęła trud otwarcia się, rozpoczęcia roku szkolnego i próby nauki w szkole. Byliśmy zmuszeni zmienić tymczasowo lokalizację na budynek przedszkola „Wyspa Dzieci” w Algonquin. Jesteśmy wdzięczni rodzicom i opiekunom naszych uczniów za trud dowożenia i zaufanie, którym nas obdarowali w tym trudnym dla wszystkich czasie. Zmieniliśmy też zasady spotkań co sobotnich od 8:30-12:30 na trzy soboty w miesiącu od 9:00 do 14:00. Zajęcia z religii jednak odbywały się zdalnie z wyjątkiem klasy 3, przygotowującej się do Pierwszej Komunii Świętej.

Czas mija a kroniki i fotografie mają niezwykłą moc i nie pozwalają zapomnieć o przeszłości, obrazy z dawnych lat wracają, by być przez chwilę z nami – zwyciężają czas…a przecież „Nic dwa razy się nie zdarza…”

NASZA SZKOŁA