Prowadzimy zapisy na nowy rok szkolny 2024-2025

Wspomnienia maturzystów

„Polska szkoła zawsze będzie miała specjalne miejsce w moim sercu. Spotkałam tam kolegów i koleżanki, których nigdy nie zapomnę. Najlepiej wspominam wycieczki, wyjazdy na parady i występy taneczne. Zapamiętam wspólny śmiech, radość i przeróżne żarty. Choć mi smutno, że już kończą się nasze spotkania w polskiej szkole, to wiem, że te wspomnienia pozostaną ze mną na zawsze”.

Julia Budny


„W polskiej szkole, najbardziej utkwiło mi w pamięci poznanie moich równieśników w pierwszych latach szkoły. Na początku nie znaliśmy się w ogóle, ale z biegiem czasu poznaliśmy się bardzo dobrze.  I tak doszliśmy aż do zakończenia wszystkich klas, co podsumowane zostało naszymi świadectwami maturalnymi. Myślę, że to był najlepszy czas, w którym poznałam swoich kolegów i koleżanki na których mogłam liczyć i nigdy się nie zawiodłam”.

Alexandra Ciepiaszuk


„Z polskiej szkoły mam dużo wspaniałych wspomnień. Z pewnością nie zapomnę kolegów i koleżanek z którymi spędziłam te wszystkie, minione lata oraz wyjątkowych wydarzeń klasowych, które na zawsze pozostaną w mojej pamięci”.

Emilia Ciolek


„Cieszę z się z możliwość poznania w polskiej szkole wspaniałych przyjaciół oraz spędzenia miłych i niezapomnianych chwil. Nasze przyjaźnie, z pewnością, przetrwają jeszcze wiele lat”. 

Izabella Filip


„Ależ ten czas szybko minął! Jedenaście lat chodzenia do polskiej szkoły dało mi szansę na ukształtowanie moich poglądów na Polskę i jej kulturę. W czasie tych wszystkich sobót poznałem historię, literaturę, geografię oraz wspaniałych przyjaciół z którymi zawsze będę miał kontakt. Cieszę się bardzo, że mogę mówić po polsku, ponieważ mogę swobodnie rozmawiać z rodziną w Polsce. Mimo, że ciężko było wstawać w soboty, zawsze będę miło wspominać okres tych jedenastu lat”.   

Adrian Mazur


„Chodzenie do polskiej szkoły z moimi najbliższymi przyjaciółmi wywarło ogromny wpływ na moje życie. Od ślubowania, przez graduację 8 klasy, po przygotowanie do matury, to najlepsze wspomnienia z mojego życia. Polska szkoła pozwoliła mi poznać wspaniałych przyjaciół. Pomogła mi zbliżyć się do mojej kultury i miejsca, z którego pochodzi moja rodzina. Jestem bardzo wdzięczna za wspomnienia i możliwości, które dało mi chodzenie do polskiej szkoły”. 

Nicole Pojawis


„Chodziłam do polskiej szkoły, odkąd miałam 2 latka. Od początku sprawiało mi wielką przyjemność spędzanie czasu z kolegami i z koleżankami. Chwilami, chodzenie do szkoły było naprawdę uciążliwe i nie rozumiałam, dlaczego rodzice wysłali mnie do szkoły sześć dni w tygodniu. Natomiast, teraz wiem, że chcieli abym doświadczyła ich kultury i nauczyła się języka ojczystego. Ten ostatni rok w polskiej szkole, w którym spędziłam wiele miłych chwil z kolegami z klasy oraz z nauczycielami, na zawsze pozostanie w mojej pamięci”.

Weronika Mroziak


„W polskiej szkole było wspaniale. Spotkałem w niej mnóstwo kolegów i koleżanek. Dużo się nauczyłem o Polsce i historii Polski, ale najważniejsze są wspomnienia. Jest ich wiele, zabawnych, ciekawych i wyjątkowych. Pamiętam wszystkich uczniów z którymi uczyłem się przez te wszystkie lata, od zerówki po klasę maturalną, wszystkie lekcje, wydarzenia, uroczystosci, przedstawienia i wycieczki. Warto było!”

Patryk Dąbrowski


„Z polskiej szkoły najbardziej zapamiętam chwile spędzone z kolegami. Będę miło wspominał wszystkich przyjaciół z którymi dane mi było uczyć się w ciągu tych 11 lat”.

Dawid Pawłowski


„Polska szkoła nigdy nie była moim ulubionym miejscem, ale mimo wszystko lubię polską szkołę, ponieważ spotykam się w niej z kolegami i koleżankami. Najtrudniejsze było wstawanie w sobotę rano. Miło wspominam większość nauczycieli, którzy uczyli mnie przez tych 12 lat. Moja mama pracuje w polskiej szkole, do której chodzę. Na pewno zapamiętam przygodę z polską szkołą”.   

Mateusz Pawłowski


„Dziękuję za nauczycieli i za wszystkich znajomych z klasy, którzy sprawili, że warto było chodzić do polskiej szkoły”. 

Weronika Juszczyk


„Najbardziej jestem wdzięczna za poznanych ludzi, z którymi przyjaźnić się będę przez całe życie i za to, że miałam szansę nauczyć się języka polskiego, historii i geografii Polski”.  

Juliette Moore


„Dzięki polskiej szkole poznałam moją ulubioną przyjaciółkę i wielu bliskich przyjaciół”. 

Oliwia Nawrot 


„Jestem wdzięczna za przyjaciół, których poznałam, za wiedzę, która zdobyłam i za wszystkich nauczycieli, którzy mnie uczyli”. 

Kaya Niemiec


„W polskiej szkole nauczyłam się dużo o Polsce, kraju moich rodziców i dziadków”. 

Julia Wachala


„Wiedzę, którą zdobyłem wykorzystam w przyszłości. Cieszę się, że mogłem te lata spędzić w polskiej szkole z taką fajną ekipą”.

 Kamil Podraza


„W polskiej szkole nawiązałam niesamowite przyjaźnie”. 

Emily Ziabka


„Przez 11 lat nauczyłam się bardzo dużo i poznałam wielu nowych przyjaciół i wspaniałych nauczycieli”. 

Caroline Ziabka


„Polska szkoła nie była dla mnie tylko zwykłą szkołą. Podczas tych jedenastu lat nauczyłam się bardzo dużo. Oprócz historii, literatury, gramatyki i ortografii nauczyłam się wiele o życiu, przyjaźni i moim pochodzeniu. Poznałam kilka fajnych koleżanek i kolegów, z którymi przeżywałam różne dni, zmiany nauczycieli i różne lekcje. Każda osoba miała wielki wpływ na moje życie. Zawsze będę pamiętać moje lata w tej szkole, a przyjaźnie pozostaną na długo”.

Alexandra Brzezinska 


„To co wyróżnia mnie spośrod innych osób uczęszczających do mojej klasy to fakt, iż pochodzę prosto z Polski i nigdy wcześniej nie miałem kontaktu z amerykańskimi szkołami, nawet tymi uczącymi języka polskiego. Przez rok uczęszczania do polskiej szkoły im. Jana III Sobieskiego miałem przyjemność doświadczyć nauki języka polskiego od strony osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Nawiązałem również nowe znajomości oraz otrzymałem świetne wsparcie od nauczycieli w przygotowaniach do matury. Z pewnością mogę stwierdzić, że mam z tą szkołą wspaniałe wspomnienia i rok spędzony w tej szkole zapadnie mi w pamięci”.

Artur Ciecierski


„Bardzo się cieszę, że miałem okazję uczyć się w polskiej szkole. Tu spotkałem dużo kolegów i koleżanek oraz wspaniałych nauczycieli. Chodziłem do szkoły Jana III Sobieskiego od malutkiego i co roku coraz bardziej mi się podobało. Wszyscy sobie wzajemnie pomagaliśmy. Nauczyłem się języka polskiego, geografii oraz historii Polski. Będę tęsknił nie tylko za polską szkołą, ale także za wszystkimi nauczycielami i innymi uczniami, których spotkałem”. 

Christopher Dudek


„W ciagu jedenastu lat w polskiej szkole poznałam wspaniałych ludzi. Miałam niesamowitych nauczycieli, którzy przekazali mi ogrom wiedzy. W tym czasie także poznałam dużo kolegów i koleżanek. Widzimy się co sobotę i jesteśmy przyjaciołmi. Będę za nimi tęsknić w następnym roku”. 

Karolina Felinczak


„Jak ten czas szybko leci! To niesamowite, że chodziłem do polskiej szkoły 11 lat! Pamiętam, jak zaczynałem 1 klasę podstawówki a tu już niedługo będę zdawał maturę. Polska szkoła to super doświadczenie. Poznałem w niej nie tylko fajnych przyjaciół, ale przy okazji nauczyłem się języka polskiego, geografii i historii Polski. Cieszę się, że umiem rozmawiać z moimi dziadkami i znajomymi w Polsce. To ogromna satysfakcja mieć dyplom ukończenia polskiego liceum”. 

Kamil Halaj


„Chodzenie do polskiej szkoły było moją bezcenną i wartościową lekcją. Poznałam bardzo dobrze język polski, umożliwiający mi swobodne porozumiewanie się z rodziną w Polsce oraz z Polakami mieszkającymi w Ameryce. Nauczyłam się historii Polski i geografii. Poznałam wielu nowych przyjaciół z którymi z przyjemnością spotykałam się w każdą sobotę. Przez pierwsze lata mieliśmy również lekcje religii, które pozwoliły mi na nauczenie się polskich modlitw. Powiększyłam moją wiedzę w wielu dziedzinach. Podsumowując jedenaście lat nauki w polskiej szkole – zawsze z przyjemnością będę wspominała moje koleżanki, kolegów, nauczycieli i sobotnie lekcje”.

Maya Lach


„W ciągu jedenastu lat nauki mogłem nauczyć się języka polskiego oraz historii i geografii Polski. Dzięki polskiej szkole mówię, czytam i piszę dobrze po polsku. Myślę, że w życiu bardzo przyda mi się znajomość języka polskiego. W polskiej szkole poznałem nowych kolegów i nowe koleżanki. Mam dużo wspomnień, które na zawsze pozostaną w mojej pamięci”.

Konrad Malinowski


„Jedenaście lat nauki w polskiej szkole dało mi możliwość poznania historii Polski, geografii oraz gramatyki języka polskiego. Dzięki skutecznym i ciekawym metodom nauczania w szkole zajęcia były interesujące, niestresujące i dające pewność, że podczas pobytu w Polsce nie będę miał problemów porozumiewania się. Bardzo ciepło i z wielką radością wspominam organizowane wspólne zabawy oraz spotkania z okazji Wigilii Bożego Narodzenia i Świąt Wielkiej Nocy. Pamiętam jak wielkim przeżyciem była dla mnie recytacja wiersza Jana Brzechwy pt.” Żaba „na akademii z okazji zakończenia roku szkolnego. W szkole poznałem fajnych kolegów i koleżanki.  Myślę i mam nadzieję, że nasza znajomość nie ograniczy się tylko do zajęć szkolnych i że po zdaniu matury będziemy nadal utrzymywali naszą znajomość. Dziękuję wszystkim, że mogłem z wielką radością spotykać się z Wami”.

Adam Nosowicz


„Polska szkoła nauczyła mnie bardzo dużo. Oczywiście nie było przyjemnie wstawać w sobotę o siódmej rano, kiedy reszta moich koleżanek i kolegów mogła jeszcze spać, ale jestem bardzo szczęśliwa, że mimo wszystko przychodziłam do polskiej szkoły. Jest to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Jesteśmy jakby jedną, wielką rodziną w polskiej szkole, nie muszę się wstydzić błędów i zawsze się dużo nauczę. Nasza klasa nie miała szczęścia, ponieważ prawie każdego roku mieliśmy nowego nauczyciela. Ale w tych ciągłych zmianach widzę również zalety, gdyż od każdego nauczyciela nauczyliśmy się czegoś innego i mamy więcej wspaniałych wspomnień”.

Nell Piatek-Sidorowicz


„Tych jedenastu lat nigdy nie zapomnę. Ciężko było wstawać wcześnie rano w soboty i czasami się nie chciało chodzić, ale w końcu polubiłam polską szkołę. Dużo się uczyliśmy pracując i na lekcjach, i w domu. Poznawałam wielu polskich przyjaciół. Kiedy była przerwa, wszyscy fajnie się bawilśmy i śmiechu było co niemiara. Mogliśmy spędzać czas razem jako polscy przyjaciele i rozmawiać po polsku i mieliśmy dużo wspólnych tematów. Nasza przyjaźń umacniała się przez te wszystkie lata. Przybywało coraz to więcej nowych przyjaciół. Mam nadzieję, że będziemy dalej spotykać się przez następne lata, nawet po zakończeniu polskiej szkoly. Jedenaście lat bardzo szybko przeminęło, ale mile wspomnienia pozostaną w pamieci na zawsze”.

Emilka Woloch


„Dzięki nauce w polskiej szkole poznałam nie tylko polską literaturę, ortografię i gramatykę, ale również poznałam wspaniałych przyjaciół. Wsparcie i zachęta ze strony rodziców pomogły mi przetrwać chwile niechęci wstawania w sobotnie poranki. Opłacało się, bo dzisiaj mogę swobodnie porozumiewać się w języku polskim. Utrzymuję kontakty z rodziną w Polsce i polskimi przyjaciółmi. Mam wielu przyjaciół ze szkoły z którymi dzielę się wieloma ciekawymi doświadczeniami. Widziałam jak nasza polska wiedza rosła z roku na rok. Było coraz trudniej, zwłaszcza w czasie matur, ale wspólnie sobie pomagaliśmy.  Widziałam, jak szło nam coraz lepiej dzięki naszej wychowawczyni pani Dąbrowskiej. Wiem, że nasza praca zaowocuje w przyszłości”.

Claudia Mazur


„Jedenaście lat polskiej szkoły dało mi szansę na lepszą przyszłość. Dzięki bardzo dobrej znajomości języka polskiego mogę swobodnie czytać powieści w języku polskim, prowadzić korespondencję z rodziną i znajomymi z Polski oraz rozmawiać w języku polskim bez żadnego problemu. W szkole polskiej poznałam najlepszych przyjaciół. To właśnie oni zachęcali mnie do chodzenia co tydzień do szkoły. Nie mogę zapomnieć o najlepszej nauczycielce pod słońcem – pani Renacie Dąbrowskiej. Nie mam pojęcia jak się pożegnam z najmilszą, najukochańszą i najsympatyczniejszą nauczycielką na świecie. Polska szkoła dała mi wiele i smutno mi, że to już ostatni rok”.

Aleksandra Gil


„Dzięki temu, że spędziłem jedenaście lat w polskiej szkole im. Jana III Sobieskiego poznałem wspaniałych ludzi i nauczyłem się wiele. W czasie tych 330 sobót poznałem historię, literaturę i geografię kraju, w którym urodzili się moi rodzice. Dowiedziałem się jak ważnym krajem była i jest Polska w historii świata. Poznałem twórczość A. Mickiewicza, J. Słowackiego, J. Kochanowskiego oraz wielu innych znanych poetów i pisarzy. Podczas tych 1320 godzin uczyłem się również geografii Polski poznając malownicze krajobrazy gór, pól, jezior i rzek. To dzięki lekcjom w polskiej szkole jestem w stanie swobodnie mówić, czytać i pisać w tym pięknym języku jakim jest język polski”.

Daniel Heski


 „Jedenaście lat w polskiej szkole dało mi wspaniałe wspomnienia. Chociaż moja klasa nie była tak liczna, wszyscy stanowiliśmy jedną „wielką” rodzinę.  W szkole polskiej nie tylko nauczyłam się języka polskiego, historii i geografii Polski ale spotkałam nowych przyjaciół. Na zawsze, w mojej pamięci, pozostaną wspomnienia z polskiej szkoły a nasze przyjaźnie z pewnością będą trwały nadal. Chciałabym podziękować moim rodzicom za to, że mnie wysłali do polskiej szkoły. Chciałabym również podziękować pani Eli Łuczywek i pani Renacie Dąbrowskiej za trud pracy i lata nauki”.

Monika Orzeł


 „Do polskiej szkoły im. Jana III Sobieskiego posłali mnie rodzice gdy miałem 6 lat. Tutaj nauczyłem się pisać i czytać po polsku. Bardzo podobała mi się historia Polski, lubiłem również matematykę i geografię, dzięki której poznawałem kraj moich rodziców i dziadków. Zawsze będę miło wspominał polską szkołę, ponieważ w niej poznałem wspaniałych, nowych kolegów i koleżanki. W mojej pamięci na zawsze pozostanie czas spędzony w gronie moich przyjaciół w polskiej szkole”.

Damian Szymański


„W polskiej szkole uczymy się poprawnej polszczyzny, historii narodu polskiego, poznajemy literaturę polską oraz geografię Polski. Te wszystkie zagadnienia są bardzo ważne dla każdego Polaka i dla tych, którzy czują się Polakami tak jak ja. Bardzo lubię literaturę polską i bez lekcji w polskiej szkole nie potrafiłbym jej ani czytać, ani rozumieć. Interesuję się również historią Polski, która jest tak bogata w wydarzenia historyczne i jest po części moją historią. Cieszę się, że mogłem poznawać w polskiej szkole literaturę oraz historię kraju moich rodziców, dziadków i pradziadków”.

Jakub Wachała

NASZA SZKOŁA