Prowadzimy zapisy na nowy rok szkolny 2024-2025

Parada Trzeciomajowa

Tegoroczna parada z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się w Chicago dnia 6 maja 2017 roku pod hasłem: „Tadeusz Kościuszko – bohater Polski i Stanów Zjednoczonych”.

Z samego rana, w sobotę, wycieczkowicze Szkoły Polskiej im. Jana III Sobieskiego w składzie: uczniowie, nauczyciele i dyrekcja spotkali się pod budynkiem szkoły w Prospect Hts. Niestety, część uczniów rozchorowała się i nie dotarła na miejsce spotkania. O godz. 9:30 przyjechały autobusy szkolne do których zapakowaliśmy dekoracje – najwięcej miejsca zajęły balony. Ruszyliśmy przed 10:00 i już godzinę później dotarliśmy na miejsce. Po drodze mijaliśmy mnóstwo autobusów szkolnych wiozących uczestników parady. Na miejscu, w centrum Chicago, czekała na nas pięknie udekorowana laweta do której doczepiliśmy balony w kolorze białym i czerwonym. Ten piękny pojazd zawdzięczamy naszemu wspaniałemu sponsorowi – pani Joannie Piątek, której serdecznie dziękujemy!

Około godz. 11:15 uczniowie, rodzice i nauczyciele zajęli miejsca. Przed samochodem ustawił się poczet sztandarowy, dyrekcja, prezesi szkoły oraz uczennica piątej klasy – Helenka Sidorowicz, ubrana w strój łowicki, niosąca numer naszej grupy. Ruszyliśmy około godziny 11:50. Wszyscy zafascynowani, wymachując polskimi flagami, z hasłem na ustach: „Nie ma nic lepszego od szkoły Sobieskiego” przeparadowaliśmy przed trybunami zaproszonych gości oraz przed licznymi kamerami polskich i amerykańskich telewizji. Następnie dotarliśmy do miejsca z którego odebrać nas miały autobusy. Troszkę zaczekaliśmy ale nikt się nie nudził. Wszyscy uczestnicy napawali się polską atmosferą, śliczną pogodą oraz pięknym otoczeniem śródmieścia Chicago. Wróciliśmy pod szkołę około godz. 14:00 opaleni i pełni zapału na kolejny udział w paradzie.

Wydarzenie polskiej parady w Chicago, z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja,  ma swoją długoletnią tradycję. W tej, tak ważnej w życiu Polonii w USA paradzie, biorą udział polonijne organizacje, stowarzyszenia, kluby, polskie szkoły oraz biznesy. W tym roku była to już 126 parada. Nasza szkoła, od początku istnienia, brała udział w tym pięknym wydarzeniu – w tym roku po raz 21, z numerem 21, paradowaliśmy ulicą Columbus Drive w centrum Chicago.

 I warto było, po raz kolejny, zamanifestować swoją polskość i patriotyzm.