Prowadzimy zapisy na nowy rok szkolny 2024-2025

Polonijny Dzień Dwujęzyczności 2017

21 października obchodziliśmy w naszej Polskiej Szkole im. Jana III Sobieskiego –  Dzień Dwujęzyczności – nowe święto, które pojawiło się w kalendarzu wydarzeń polonijnych od 2015 roku.  Ten dzień ma przypominać wszystkim Polakom zamieszkałym poza granicami Polski, o wartościach wynikających z dwujęzycznej edukacji i jej ogromnym znaczeniu w życiu Polonii.

            Wszystkie klasy, od najmłodszej do najstarszej zaangażowały się w celebrowanie tego polonijnego wydarzenia. Uczniowie oraz nauczyciele ubrani byli w barwach narodowych oraz w szkolnych koszulkach. Wychowawcy poszczególnych klas przygotowali mnóstwo atrakcji językowych i nie tylko, co pięknie widać na naszych zdjęciach. I tak klasa „0” nauczyła się i wyrecytowała wiersz Władysława Bełzy pt. „Kto Ty jesteś? Polak mały” oraz poznała kolory barw narodowych.  Klasa „1A” przeanalizowała wiersz Feliksa Konarskiego pt. „Bajka o dwóch wróbelkach” i wykonała piękne prace pokolorowania głównych bohaterów wiersza w kolorach flag polskich i amerykańskich.  Klasa „2A” miała lekcję historii Polski z okresów zaborów, porównując przymus i wybór mówienia w innym języku. Wychowawczyni klasy „2B” przeprowadziła pogadankę na  temat: Na czym polega dwujęzyczność? Następnie cała klasa wykonała projekt „Poznajemy Polskę.”  Klasa „3A” omawiała symbole związane z Polską, odśpiewała hymn Polski, wzięła udział w pogadance na temat: „Dlaczego uczymy się języka polskiego?,  zapoznała się z polskimi legendami oraz miała okazję narysować symbole z którymi kojarzy im się Polska. Klasa „4A” tłumaczyła fragmenty książki pt. „Pippi Pończoszanka” z języka polskiego na język angielski uświadamiając sobie jak ważna jest dwujęzyczność. Uczniowie klasy „5A” tworzyli słowniczki polsko-angielskie oraz rywalizowali w konkursie: Kto zna i potrafi przetłumaczyć największą ilość słów, a wszystko to w ciągu 15 minut. Jako nagrody otrzymali wysokie oceny. Klasa „6A” miała dzień gier i zabaw w języku polskim i amerykańskim. Wszyscy świetnie bawili się przy układaniu puzzli, graniu w szachy oraz grę „Zgadnij kim jestem? a wszystko to przy dźwiękach polskich piosenek. ” Klasa „7A” i klasa „8A” omawiała utwory dotyczące dwujęzyczności oraz wskazywała zalety dobrej znajomości obu języków. Klasa „9A” porównywała historię państwa polskiego i państwa amerykańskiego.  Klasa „10A” omawiała wiersz Feliksa Konarskiego pt.”Rozmowa” oraz wspólnie układała  hasła o dwujęzyczności. Oto niektóre z nich:

” Uczeń dwujęzyczny jest fantastyczny.”

” Dwujęzyczność ważna rzecz, trzeba umieć jeśli chcesz!”

” Dwa języki: angielski i polski to wspaniałe możliwości.”

” Dwujęzyczność jest jak klejnot,

 trzeba cenić, pielęgnować,

 Nikt nam tego nie odbierze,

 jeśli w sercu go zachowasz.”

Klasa „10A”wysłuchała również utworu A. Sikorowskiego  pt. „Kraków Saloniki” zastanawiając się nad trudnością egzystencji szczególnie emigrantów rodziców i młodzieży, którzy mając dwie ojczyzny muszą poradzić sobie nie tylko z dwujęzycznością ale również z dwoma odmiennymi światami, niezależnie od tego w którym kraju mieszkają.

„(…) Dwie ojczyzny, dwa sztandary,
Dwie religie; skąd wziąć w sobie tyle wiary?
I przodkowie na portretach
Podpisanych w dwóch odmiennych alfabetach.

Mam dwa serca i dwie dusze,
Jakoś sobie z tym nadmiarem radzić muszę.
Dwie historie, dwa języki;
Tu kochany Kraków, a tam Saloniki.(…) ”

Na lekcjach matematyki zadania przygotowane przez panią Małgorzatę Mierzwa dotyczyły nie tylko dwujęzyczności ale również patrona roku 2017 – Tadeusza Kościuszki – bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych, generała, uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Naczelnika Sił Zbrojnych Narodowych w czasie insurekcji kościuszkowskiej.

Dzień Dwujęzyczności upłynął w naszej szkole we wspaniałej atmosferze przypominając wszystkim – uczniom, rodzicom i nauczycielom jak ważne jest aby pielęgnować język i tradycje kraju z którego się wywodzimy i korzystać z nich w krajach w których mieszkamy.