Prowadzimy zapisy na nowy rok szkolny 2024-2025

Święto Niepodległości. 14 listopada 2015

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu.
Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.
Z tej okazji, klasy 5 i 3 zorganizowały w naszej szkole wystawę poświęconą temu świętu.
Uczestniczyli w niej nauczyciele i uczniowie pozostałych klas Szkoły Jana III Sobieskiego.
Dzięki temu wszyscy mieli okazję przypomnieć sobie historię zniewolonej Polski i wielką radość z odzyskania
utraconej na 123 lata niepodległości. Z dumą wspominaliśmy też niezłomność naszych przodków,
w których wrogowie nie zdołali zabić ducha polskości. Dzięki nim możemy się wciąż cieszyć naszą Ojczyzną.

 

Czym jest wolność – wolność kraju i ta osobista?
Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, bo…na szczęście nie musimy.
Są jednak takie momenty, że nie sposób nie „przystanąć” na chwilę w codziennym pędzie obowiązków, że ta nasza wolność staje się sprawą nadrzędną.
Tak się stało dzisiaj w naszej szkole – na chwilę „przystanęliśmy” , by po raz kolejny powrócić myślami do roku 1918, do dnia 11 listopada, do naszej ojczyzny, która po 123 latach niewoli stała się państwem niepodległym.
Losy naszej Polski stały się znowu najważniejsze – choć tak daleko, to tak blisko byliśmy z wydarzeniami sprzed prawie stu lat. Nie było wyjątku, każdy uczeń wraz z wychowawcą bądź to poznawał, bądź przypominał sobie losy tych, którzy nam tę wolność wywalczyli. Prezentacja przygotowana przez panią Paulinę, panią Elę , w której znalazły się również prace plastyczne naszych uczniów -pokazała, jak ważna jest dla wszystkich historia własnego kraju, oraz jak ważne jest „pielęgnowanie” własnych tradycji.
11 listopada 1918 zapisał się w historii na zawsze, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, nastrój głebokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj… kilkadziesiąt lat później – w polskiej szkole Jana lll Sobieskiego wszyscy bez wyjątku pamiętamy:
” Kto ty jesteś? – Polak mały.
Jaki znak twój? – Orzeł biały…”

RenataMK