Prowadzimy zapisy na nowy rok szkolny 2024-2025

Akademia z okazji 11 listopada

100 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

„Dzisiaj wielka jest rocznica – 11 listopada!…Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.

11 listopada to dla jednych dzień hołdów składanych w imię pamięci o walczących Rodakach, dla innych to dzień wywieszania biało-czerwonej flagi. Jedno jest pewne, Święto Niepodległości  to dzień szczególny

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Rocznicę tego święta obchodzimy jako Święto Niepodległości. Tego dnia wspominamy pokolenia Polaków, którym zawdzięczamy wolność.

Jak pamiętać o przeszłości? Wielu młodych, a także starszych Polaków, nie zdaje sobie sprawy z wagi dnia 11 listopada, ograniczając się do świętowania dnia wolnego.

W naszej szkole postanowiono kolejny raz uzmysłowić wszystkim, jaką cenę musieli zapłacić nasi pra…pra…pradziadowie za NASZĄ wolność.

10 listopada 2018 roku w Szkole Polskiej im. Jana III Sobieskiego odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Montaż słowno-muzyczny zaprezentowany został przez uczniów klasy siódmej i szóstej.
Myślą przewodnią akademii było ukazanie dążeń niepodległościowych, cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę oraz znaczących wydarzeń, które stały się dla polskiej historii symbolami narodowymi. Recytowane i czytane utwory poetyckie, pieśni patriotyczne i prezentacja multimedialna przeniosły nas w czasy walki Polaków o wytęsknioną wolność.

W trakcie przedstawienia młodzi aktorzy przypomnieli piękną pieśń patriotyczną „Wojenko, wojenko…”. Nie zapomniano także o ogromnej roli poetów okresu zniewolenia, którzy tęsknili za Polską wolną i niepodległą. Uczniowie recytowali i czytali wiersze m.in. Konstantego Gaszyńskiego i Ryszarda Przymusa. Na zakończenie pani Ewelina Zielińska zadeklamowała „Elegię o chłopcu polskim” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

100 rocznica odzyskania niepodległości nie została zapomniana w naszej szkole, a dzięki naszym młodym aktorom, zostanie ona w pamięci, gdyż pokazali oni, że wielka ofiara wymaga wielkiej pamięci o czasach i ludziach.

Dla uczniów naszej szkoły była to przede wszystkim lekcja patriotyzmu.

Wszyscy uczniowie aktywnie zaangażowali się w szkolne obchody Święta Niepodległości, za co składamy im serdeczne podziękowania.

Organizatorzy:

Katarzyna Jabłońska

Barbara Matonóg