Prowadzimy zapisy na nowy rok szkolny 2024-2025

Cała Polonia czyta dzieciom w Szkole Polskiej im. Jana III Sobieskiego.

Dnia 3 marca 2018 roku, w Szkole Polskiej im. Jana III Sobieskiego, która mieści się w budynku MacArthur  Middle School, przy 700 N. Schoenbeck Rd. w Prospect Heights,
odbyła sie Inauguracja cyklicznych spotkań ” Cała Polonia czyta dzieciom z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.” Jest to jeden z projektów Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago mający na celu uhonorowanie tej wspaniałej rocznicy. Uroczystość inaugurująca cały cykl została przygotowana przez dyrekcję, grono pedagogiczne, uczniów i rodziców szkoły.

Galę rozpoczęła pani doktor Agnieszka Juścińska, przedstawicielka rodziców, która wykonała piękny utwór Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska” z obrazami z historii naszego kraju w tle, przypominając nam dzieje narodu polskiego od początków aż do czasów współczesnych.

Następnie, wszystkich zebranych gości powitała pani dyrektor szkoły – Beata Pawłowski przedstawiając cel i istotę spotkania. Wybrane utwory pochodzą z okresu, kiedy Polska cały czas dążyła do odzyskania niepodległości.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna pt. „Polska na drodze Odzyskania Niepodległości” przygotowana przez ucznia klasy IX – Patryka Dąbrowskiego. Opis prezentacji przedstawiła pani Wioletta Bednarz – wychowawczyni klasy IX.

W postać Ignacego Jana Paderewskiego, światowej sławy pianisty, kompozytora a przede wszystkim wielkiego patrioty, wcielił się rodzic ucznia naszej szkoły, pan Arkadiusz Mazur. Odczytał on 13 punkt Odezwy prezydenta Stanów Zjednoczonych – T. W. Wilsona poruszający temat domagania się wolnego, niezależnego państwa polskiego.

Pani Ewa Koch – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, odczytała fragmenty utworu Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”, przedstawiając słuchaczom idealny obraz Polski zbudowanej ze szklanych domów.

W kolejnej części wszyscy uczniowie zostali zaangażowani w recytację wiersza Władysława Bełzy pt. „Kto Ty jesteś?”. Pod kierunkiem nauczyciela naszej szkoły, pani Renaty Mleczko Katechizm polskiego dziecka rozbrzmiewał dumnie w całej sali. Piękne, chóralne odpowiedzi uczniów potwierdziły, że wszyscy czujemy się Polakami, pomimo życia na obczyźnie, z dala od naszego rodzinnego kraju.

Fragment noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Janko Muzykant” przeczytał przedstawiciel rodziców, pan Zbigniew Stryjecki, przedstawiając losy biednego, niezmiernie utalentowanego dziecka, które nie miało żadnej szansy na rozwijanie swojego talentu. W przeciwieństwie do Janka, dziś każde dziecko, bez najmniejszych przeszkód może rozwijać swoje talenty i zdolności co potwierdziły występy naszych uczniów. Helenka Loza z klasy IV pięknie wykonała Polonez Ogińskiego pt. „Pożegnanie z Ojczyzną” a uczeń klasy VIII – Eryk Konarzewski wspaniale zagrał na skrzypcach Preludium Szostakowicza.
Fragmenty powieści Władysława Stanisława Reymonta pt. „Chłopi” przeczytał pan Tomasz Popławski – menadżer Radia 104.7 FM / 1030AM / 1300AM / 107.1 FM oraz Telewizji Polvision.
Wybrane cytaty opisujące przygotowanie do Wielkanocy uświetniły fragmenty ekranizacji powieści wyświetlone w tle oraz pani Gabriela Klocek – nauczycielka naszej szkoły, przechadzająca się w stroju Łowiczanki, z koszyczkiem wielkanocnym w ręku.
Koordynator projektu Cała Polonia czyta dzieciom – pani Bożena Buniowska, przeczytała wszystkim zebranym gościom, a w szczególności dzieciom, streszczenie utworu Marii Konopnickiej pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.
Nasze szkolne Kółko Teatralne, pod kierunkiem pani Renaty Głowackiej, przygotowało na tę uroczystość wiersz Aleksandra Fredry pt. „Paweł i Gaweł”. Dzieci i rodzice wcielili się w postacie narratora i głównych bohaterów. Całość uroczystości poprowadziła pani Ewelina Zielińska.
Na zakończenie uroczystości, pani dyrektor – Beata Pawłowski skierowała słowa podziękowania wobec gości, rodziców, uczniów, grona pedagogicznego oraz właścicieli szkoły – pani Moniki Nawrot i pana Krzysztofa Szczepaniec. Wszystkim zaproszonym gościom uczniowie wręczyli laurki – podziękowania, aby w ten sposób wyrazić słowa wdzięczności.

Po części oficjalnej zebrani goście udali się na wspaniały poczęstunek. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia nasze szkolnej uroczystości.
Już dziś, serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się w naszej szkole im. Jana III Sobieskiego, dnia 17 marca pomiędzy godziną 9:00 a 13:00.