Prowadzimy zapisy na nowy rok szkolny 2024-2025

Parada 3 Maja

3 – Majowe Świętowanie

Parada z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w tym roku odbyła się 7 maja jak zwykle w śródmieściu Chicago. Nasza szkoła pokazała się na niej we wspaniałej liczbie 150 -160 uczestników, więcej niż planowano.

Szykowaliśmy się do tej wielkiej manifestacji Polskości, bo to przecież jedyna okazja w roku, żeby pokazać naszą obecność tu w Ameryce. Zamówione dwa autobusy przewiozły naszych reprezentantów do downtown Chicago. Część opiekunów i dzieci pojechała prywatnymi samochodami. Dzięki temu, że jeden z rodziców, postawił sobie za cel przemierzyć wraz z uczniami ulice śródmieścia rydwanem, nasza szkoła była bardziej widoczna. Nasz rydwan wyglądał okazale z logo szkoły i dominującymi polskimi barwami. Dzieci machały biało-czerwonymi chorągiewkami i balonami. Nowy sztandar szkoły niesiony przez uczniów klasy 10, informował wszystkich, że Szkoła Polska im.Jana III Sobieskiego istnieje i ma się dobrze. Zmobilizowaliśmy siły wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli, żeby było nas słychać. Maszerowaliśmy z hasłem na ustach:

NIE MA NIC LEPSZEGO OD SZKOŁY SOBIESKIEGO

Uczniowie klasy 4 opisali swoje wrażenia z tegorocznej Parady 3 Maja.

W sobotę 7 maja 2016 roku odbyła się parada z okazji Święta 3 Maja.
Widziałem mnóstwo ludzi z flagami. Dzieci trzymały biało-czerwone chorągiewki. Ulicami jechały rydwany, na których młodzież trzymała transparenty. Bardzo podobały mi się stroje ludowe. Wśród tłumów można było zauważyć wiele polskich szkół. Orkiestra przygrywała do marszu harcerzom oraz innym organizacjom.
Bardzo podobała mi się parada, nie mogę doczekać się następnego roku.
( Jacob Missok )

Parada z okazji 3 Maja odbyła się w pierwszą sobote maja 2016 roku.
Na paradę przyszło dużo ludzi i dzieci z flagami. Nasza szkoła miała piękne czerwone koszulki. Było bardzo zimno, ale wesoło. Wszyscy usiedliśmy na platformę. Jednak było nas za dużo i policja nie pozwoliła nam dalej jechać. Ja z kolegami zeszliśmy z platformy i dalej szliśmy pieszo ulicami. Widziałem trybunę z gośćmi i dużo ludzi.
To był radosny dzien.
( Maximillian Obstoj )

Na paradę pojechaliśmy autobusem. W Śródmieściu bardzo wiał wiatr i szarpał balonami i chorągiewkami. Nasza szkoła miała duży transparent i rydwan , na którym jechały niektóre dzieci. Wielu ludzi miało ubrane stroje ludowe. Maszerowaliśmy w pochodzie z kolegą, który miał dużą flagę. Przechodziliśmy obok trybuny honorowej i ludzie do nas machali. W paradzie brali udział harcerze, szkoły i różne polskie organizacje . Mogłem się zobaczyć w telewizji.
( John Ciolek )

W sobotę 7 maja 2016 roku nasza Szkoła Polska im. Jana III Sobieskiego,
inne polskie szkoły i różne organizacje polonijne brały udział w paradzie z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Dzień był bardzo wietrzny. Pochód maszerował ulicą State i przechodził obok trybuny honorowej. Byli tam kamerzyści z polskiej telewizji. Słyszeliśmy i widzieliśmy różne orkiestry. Widzieliśmy wielokolorowe stroje ludowe z różnych rejonów Polski. Nawet koleżanki z naszej klasy ubrane były w stroje ludowe.
Dwa autobusy szkolne zawiozły nas na paradę i z powrotem. Mój Tata jechał szkolnym autobusem po raz pierwszy.
Na paradzie było bardzo fajnie.
(Mateusz Wojtyła)

7 maja 2016 roku Polonia w Chicago wzięła udział w corocznej paradzie , organizowanej z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.
Moja szkoła także brała liczny udział. Uczniowie naszej szkoły ubrani w piękne koszulki z chorągiewkami w rękach i ogromnym transparentem maszerowali w tym kolorowym pochodzie w rytm pięknej muzyki.
Moja rodzina także wzięła udział w tym święcie. Mamusia i ja, ubrane w piękne łowickie stroje, szłyśmy razem z naszą szkołą. Szedł z nami tatuś i moja starsza siostra. Maszerując, pozdrawialiśmy inne grupy, szkolną młodzież, zebrane tłumy ludzi oraz gości na trybunie honorowej.
Zawsze bierzemy udział w paradzie , bo to przecież parada z okazji naszego święta i naszej polskości.
( Helen Piatek- Sidorowicz )